استفاده از پوکه معدنی در ساخت مترو و تونل

استفاده از پوکه معدنی در ساخت مترو و تونل

5
(1)

پوکه معدنی در ساخت مترو و تونل

موضوعی که در این مقاله قصد داریم در رابطه با آن صحبت کنیم، استفاده از پوکه معدنی در ساخت مترو و تونل است. پس لطفاً ما را تا انتهای مطلب همراهی بفرمایید.

پوکه معدنی چیست

پوکه معدنی یا پومیس نام دیگر سبک دانه هایی است که از فوران آتشفشان ها حاصل می شوند. پوکه های معدنی سنگ هایی به شکل متخلخل بوده که وزن بسیار کمی دارند و در قیاس با سایر سنگ ها خواص فوق العاده شگفت انگیزی دارند که سبب کاربرد متنوع آنها شده است. مواد معدنی موجود در پوکه های معدنی عبارت‌اند از: آلومینیوم، آهن، سدیم، منیزیوم، کلسیم و‌….

زمانی که سنگ های ذوب شده یا همان ماگما در قسمت های زیرین زمین هستند، در اثر فوران آتشفشان ها به قسمت دهانه آتشفشان رانده شده و در مجاورت با هوای سرد به شکل جامد در می آیند. خواص معدنی سنگ ها درون ماگما نیز وجود دارد. علاوه بر این مواد معدنی که گفته شد، گازهایی مانند دی اکسید کربن، دی اکسید گوگرد و بخار آب هم درون آن ها وجود داشته که هنگام مجاورت با هوای سرد، این گازها خارج شده و تخلخل موجود در این نوع سنگ ها را به وجود می آورند.

ویژگی های پوکه های معدنی

این سنگ ها مزایا و ویژگی های زیادی دارند که مهمترین آنها عبارت‌اند از: مقاومت زیادشان در مقابل فشار و حرارت و عایق و جاذب رطوبت و آب. پوکه های معدنی عایق خوبی برای صدا هستند و ساختار آنها به گونه‌ای است که آنتی باکتریال بوده و خاصیت ضدعفونی کنندگی دارند. همچنین در عین حالی که چگالی و وزن کمی دارند، اما از استحکام بالایی برخوردار بوده و غنی از املاح معدنی هستند. ویژگی بارز این پودرها این است که دوام و عمر زیادی دارند. برای اطلاع از قیمت پوکه معدنی با شرکت پوکه سازه در تماس باشید. مجموعه پوکه سازه ارائه دهنده انواع پوکه معدنی با قیمت مناسب می باشد.

پوکه معدنی در ساخت مترو و تونل
استفاده از پوکه معدنی در ساخت مترو و تونل

کاربرد پوکه معدنی در ساخت مترو و تونل

سازندگان مترو و تونل با توجه به خواص بی نظیر این نوع سنگ ها تلاش می کنند در ساخت مترو تونل از پوکه های معدنی بهره بگیرند. از آنجایی که برای ساخت مترو و تونل باید در چند متری سطح زمین فعالیت انجام شود؛ لذا بهتر است که مصالح ساختمانی مورد استفاده از نظر چگالی، میزان رطوبت، انعکاس صدا و…، در شرایط فوق العاده مطلوبی باشند. همچنین در پروژه‌هایی مانند ساخت تونل، وزن سازه از اهمیت فوق العاده زیادی برخوردار است؛ چون همیشه خطر ریزش تونل وجود دارد.

لذا بهتر است از مصالحی که وزن سبک تری دارند، استفاده گردد تا اگر تونل تخریب شد، صدمات وارد شده به حداقل ممکن برسد. پس با توجه به این موارد یکی از بهترین گزینه هایی که در ساخت تونل ها و متروها وجود دارد، استفاده از پوکه معدنی است که خواص بی نظیر آن سبب شده تا مهندسان و سازندگان متر و تونل از استفاده آن غافل نباشند. شرکت پوکه سازه مرکز فروش پوکه معدنی در کشور با مناسب ترین قیمت می باشد. برای خرید انواع پوکه معدنی با ما تماس بگیرید.

کدام ویژگی های پوکه های معدنی باعث شده تا در مترو تونل از آنها استفاده شود؟

عایق صدا

یکی از بهترین ویژگی های پوکه های معدنی این است که عایق صدا هستند و به دلیل تخلخل هایی که در ساختار آنها وجود دارد، امواج صوتی را در خود جذب نموده و حس می‌کنند. بدین ترتیب آلودگی های صوتی را کم می‌کنند. لذا در ساخت تونل ها و متروها به دلیل انعکاس زیاد صدا، استفاده از پوکه های منطقی به نظر می رسد.

جاذب رطوبت

این نوع سنگ ها به راحتی رطوبت را جذب می کنند و از سازه هایی مانند مترو و تونل در مقابل هرگونه و فرسایش، مقاومت بالایی از خود نشان می دهند.

وزن سبک

پوکه های معدنی با توجه به ساختارشان نسبت به حجم، وزن کمتری دارند. بنابراین هنگام استفاده از این مصالح، کل سازه سبک میشود. این در حالی است که اگر از موادی مثل ماسه و شن در ساخت مترو و تونل استفاده شود، ممکن است فضای محیط تا چند برابر بیشتر از وزن گردد.

دوام زیاد

همانطور که در قسمت های فوق اشاره کردیم، پوکه های معدنی عمر زیادی دارند و هنگام استفاده از آنها در تونل یا هر سازه دیگری عمر سازه افزایش می یابد.

قیمت مناسب

یکی از پارامترهایی که معمولاً سازندگان مترو تونل یا هر سازه دیگری به آن توجه می کند، قیمت مصالح مورد استفاده است. پوکه های معدنی در قیاس با سایر مصالح ساختمانی قیمت پایین تری داشته و به همین دلیل باعث می‌شود که استفاده از آنها در چنین پروژه هایی به لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه تر باشد‌‌. در نتیجه این مورد نیز یکی از مواردی است که سبب محبوبیت پوکه معدنی در ساخت تونل و مترو، نسبت به مصالحی مانند شن و ماسه شده است.

معمولا از کدام نوع پوکه در ساخت مترو تونل استفاده می شود؟

پوکه های معدنی به دو نوع صنعتی و ساختمانی تقسیم می شوند که پوکه ساختمانی نیز خود شامل انواع مختلفی مانند: پوکه فندقی، پوکه بادامی، پوکه عدسی، پوکه ماسه‌ای و… است. بعضی از آنها با اندازه های مختلفی وجود داشته که کاربرد مخصوص خود را دارند. برای ساخت مترو و تونل معمولاً پوکه های بادامی که ابعاد ۱۵ تا ۳۰ میلیمتری دارند، بهترین انتخاب بوده که می توان گفت نسبت به شن و ماسه دانه های بزرگ تری داشته اما چگالی آن کمتر است. برای خرید انواع پوکه معدنی قروه با شرکت پوکه سازه در ارتباط باشید. شرکت پوکه سازه مرکز فروش انواع پوکه معدنی قروه می باشد.

استفاده از پوکه معدنی
پوکه معدنی در ساخت مترو و تونل

وزن پوکه معدنی برای تونل و مترو

وزن مخصوص پوکه معدنی به این معناست که وزن پوکه در یک واحد حجم چقدر است. همانطور که گفتیم هر کدام از انواع پوکه های معدنی وزن و سایزهای متنوعی دارند و در صورتی که ما بخواهیم از یکی از انواع پوکه های معدنی در ساخت تونل مترو بهره بگیریم، میوانیم بگوییم که وزن پوکه های معدنی بادامی که بیشترین کاربرد را در انجام چنین کارهایی دارند، در هر مترمکعب بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ کیلوگرم است. برای اطلاع از قیمت پوکه معدنی بادامی با شرکت پوکه سازه در ارتباط باشید. شرکت پوکه سازه ارائه دهنده انواع پوکه معدنی بادامی می باشد.

زهکشی تونل و مترو به وسیله پوکه های معدنی چطور انجام میشود؟

زهکشی یعنی از نفوذ آب جلوگیری کرده و یک محیط را از وجود آب پاک نماییم. از طرفی با توجه به اینکه تونل ها در زیرزمین احداث می شوند، انجام زهکشی یکی از اقدامات ضروری برای آن ها به حساب می آید تا شرایط آن محیط از نظر عبور آب های زیرزمینی و مقدار رطوبت کاملاً مساعد شود. در زهکشی تونل ها و متروها یکی از بهترین روش ها استفاده از مصالحی مانند پوکه معدنی است؛ زیرا پوکه معدنی می تواند رطوبت و آب محیط را جذب خود کرده و به راحتی فرایند زهکشی را انجام دهد. همانطور که گفتیم در عملیات زهکشی جذب آب موجود و جلوگیری از نفوذ آب، مهمترین موضوع بوده و استفاده از پوکه های معدنی به راحتی این عملیات را ممکن می سازد.

همانطور که دیدید، پوکه های معدنی سبک دانه هایی هستند که خواص بسیار زیادی داشته و داشتن ویژگی های مانند وزن کم، جاذب رطوبت، عایق صدا، دوام بالا و… ، سبب شده است تا مهندسان و متخصصان در ساخت پروژه های تونل و مترو از این نوع سنگ ها استفاده کنند. در این مقاله ما سعی کردیم در رابطه با نحوه شکل گیری پوکه های معدنی و ویژگی های آن مطالبی را عنوان نماییم. سپس به کاربرد پوکه های معدنی در تونل و مترو و ویژگی هایی که باعث شده بود از این مواد در تونل و مترو استفاده شود، پرداختیم. در صورت نیاز به خرید انواع پوکه قروه با شرکت پوکه سازه در ارتباط باشید. شرکت پوکه سازه مرکز فروش انواع پوکه قروه می باشد.

در نهایت نیز به این موضوع رسیدیم که از کدام نوع پوکه ها در ساخت تونل و مترو استفاده می‌شود و این نوع پوکه ها چه وزنی دارند. ضمناً اشاره‌ای هم به عملیات زهکشی تونل و مترو، با استفاده از پوکه های معدنی داشتیم. امیدواریم که از تمام مطالب توضیح داده شده در مقاله بهره کافی را برده باشید و از اینکه تا انتهای مطلب در کنار ما بودید، از شما سپاسگزاریم.

پوکه معدنی در ساخت مترو و تونل چه کاربردی دارد؟

در این مقاله از سایت پوکه سازه به بررسی کاربرد پوکه معدنی در ساخت مترو و تونل پرداخته ایم با ما همراه باشید.

از کدام نوع پوکه در ساخت مترو تونل استفاده می شود؟

پوکه معدنی به دو نوع صنعتی و ساختمانی تقسیم می شوند که در این مقاله به بررسی آن ها پرداخته ایم برای دریافت اطلاعات بیشتر این مقاله را دنبال کنید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 1

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

1 در مورد “استفاده از پوکه معدنی در ساخت مترو و تونل”

  1. You can certainly see your skills within the article you write.
    The arena hopes for even more passionate writers such
    as you who aren’t afraid to say how they believe.
    At all times follow your heart.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

اسکرول به بالا