خواص پوکه معدنی

خواص پوکه معدنی

5
(1)

پوکه یک سنگ آتشفشانی با رنگ روشن و بسیار متخلخل است و ظاهری کف آلود دارد.و خواص گوناگونی دارد. خرد کردن سنگ پا به پودر ماده ای به نام پومزیت یا خاکستر آتشفشانی تولید می کند.پوکه خواص زیادی دارد.درادامه با خواص پوکه معدنی توضیح خواهیم داد.

  • پوکه سنگی آذرینی است که با کاهش ناگهانی دمای ماگما و سرد شدن آن به وجود می آید.
  • اساساً پوکه یک کف جامد است. به قدری سبک است که روی آب شناور باشد تا زمانی که در آب فرو برود.
  • پوکه در سرتاسر جهان هر جا که فوران های آتشفشانی انفجاری رخ داده باشد، به وجو می آید. کشورهای تولیدکننده اصلی ایتالیا، ترکیه، روسیه، ایالات متحده و یونان هستند.
  • از کاربردهای پوکه می توان به ساخت شلوار جین، به عنوان ساینده، حفظ رطوبت در باغات، تصفیه آب و ساخت سیمان اشاره کرد.
  • پوکه و اسکوریا دو نوع سنگ آذرین هستند که شبیه هم هستند و معمولاً با هم اشتباه می شوند. اسکوریا یا “سنگ گدازه” زمانی تشکیل می شود که گازهای محلول در ماگما از محلول خارج می شوند و حباب هایی تولید می کنند که با سرد شدن سنگ مذاب شکل منجمد می کنند. اسکوریا نیز مانند پوکه حاوی وزیکول های متخلخل است. با این حال، دیواره های وزیکول آن ضخیم تر هستند. بنابراین، رنگ اسکوریا تیره تر (سیاه، قرمز مایل به بنفش، قهوه ای تیره) است.
خواص پوکه معدنی

خواص پوکه معدنی

خواص پوکه معدنی قروه بسیار می باشد .شاید مهمترین ویژگی پوکه، چگالی کم آن باشد. پوکه به قدری سبک است که روی آب شناور می شود تا زمانی که وزیکول های آن پر شود و در نهایت غرق می‌شود. قبل از غرق شدن، پوکه می تواند سال ها شناور باشد و به طور بالقوه جزایر شناور بزرگی را تشکیل دهد. قایق های پوکه حاصل از فوران آتشفشان کراکاتوآ در سال 1883 حدود 20 سال است که بر روی آب شناور بودند. وجود پوکه بر روی آب حمل و نقل را مختل می کند و در گسترش موجودات دریایی به مکان های جدید مهم است.

پوکه معدنی چگونه تشکیل می شود؟

پوکه زمانی تشکیل می‌شود که سنگ مذاب بسیار داغ و فشرده از یک آتشفشان فوران کند. گازهای حل شده در ماگما (عمدتاً آب و دی اکسید کربن) هنگامی که فشار ناگهانی کاهش می یابد، حباب ایجاد می کند، به همان روشی که حباب های دی اکسید کربن هنگام باز کردن یک نوشابه تشکیل می شود. ماگما به سرعت سرد می شود و کف جامد تولید می کند.
پومزیت را می توان با خرد کردن پوکه تولید کرد، به طور طبیعی نیز وجود دارد. هنگامی که ماگمای حاوی غلظت بالایی از گازهای محلول به طور ناگهانی فشار را کاهش داده و سرد می شود، پومیسیت ریزدانه تشکیل می شود.

ترکیب پوکه


پوکه آنقدر سریع تشکیل می‌شود که اتم‌های آن فرصتی برای سازماندهی به کریستال ندارند. گاهی اوقات کریستال ها در سنگ پا وجود دارند، اما بیشتر ساختار بی شکل است و در نتیجه یک شیشه آتشفشانی به نام کانی ایجاد می شود.
پوکه از سیلیکات ها و آلومینات ها تشکیل شده است. مواد سیلیکات و فلسیک ممکن است شامل ریولیت، داکتیت، آندزیت، فونولیت، پانتلیت، تراشه و (به طور معمول) بازالت باشد.

پوکه در رنگ های متنوعی وجود دارد، تقریبا همیشه رنگ پریده تر است. پوکه در رنگ هایی شامل سفید، خاکستری، آبی، کرم، سبز و قهوه ای وجود دارد. منافذ یا وزیکول در سنگ به دو شکل است. برخی از وزیکول ها تقریبا کروی هستند، برخی دیگر لوله ای هستند.

استفاده از پوکه


پوکه در محصولات روزمره یافت می شود و کاربردهای تجاری زیادی دارد. سنگ پا به عنوان لایه بردار شخصی پوست استفاده می شود. شلوار جین استون شسته شده با سنگ پا درست می شود. یونانی ها و رومی ها برای از بین بردن موهای زائد، سنگ ها را روی پوست خود می مالیدند. از آنجایی که سنگ ها آب را حفظ می کنند، در باغبانی برای پرورش کاکتوس ها و ساکولنت ها ارزش زیادی دارند.
پوکه آسیاب شده به عنوان یک ماده ساینده در خمیر دندان، پولیش های دندانی و پاک کن های مدادی استفاده می شود. برخی از انواع پودر حمام غبار چینچیلا از پودر پوکه تشکیل شده است. این پودر همچنین برای تولید سیمان، فیلتر کردن آب و حاوی نشت مواد شیمیایی استفاده می شود.

پوکه را از کجا پیدا کرد


هر فوران آتشفشانی شدید می تواند پوکه تولید کند، بنابراین در سراسر جهان یافت می شود. در ایتالیا، ترکیه، یونان، ایران، شیلی، سوریه، روسیه و ایالات متحده استخراج می شود. ایتالیا و ترکیه در سال 2011 به ترتیب 4 میلیون تن و 3 میلیون تن استخراج کردند.

خاصیت های پوکه معدنی

پوکه معدنی سنگی طبیعی است که خاصیت و کاربرد عملی زیادی دارد. می توان آن را در قطعات بزرگ یا پودرهای ریز به دست آورد. پوکه معدنی و خاصیتهای بی شماری دارد. ازجمله میتوان استفاده بیشتر منابع پوکه در جهان در مصالح ساختمانی ، همچنین به طور گسترده ای به عنوان یک ماده ساینده در تمیز کردن مواد برای استفاده شخصی و برای استفاده در اطراف خانه استفاده می شود.
پوکه سنگی آتشفشانی است که هنگام بیرون ریختن گدازه های با محتوای آب و گاز زیاد از آتشفشان تولید می شود. کانی سبک و سنگی در نتیجه سرد شدن و انجماد گدازه به وجود می آید. سنگ های پوکه با حباب های ریز گاز پر شده اند. گدازه ای که به جای پوکه، سریعتر به شکل شیشه ای آتشفشانی سخت می شود.
پوکه معمولاً رنگ روشنی دارد و سیلیس زیاد، آهن و منیزیم کمی دارد. پوکه به اندازه‌ای سبک است که روی آب شناور شود، اما وقتی زیر آب می‌رود، فرو می‌رود و غرق میشود. اصطلاح پوکه معمولاً به سنگ های سنگ پا اطلاق می شود. پومیسیت یک نوع ریز دانه از سنگ پا است که در حضور سطوح بالاتر گاز تشکیل می شود.

پوکه معدنی و خاصیت‌های آن

تشکیل پوکه معدنی و خاصیت ان درباغبانی

خاک خوب به آب کافی و بارگیری مواد مغذی و همچنین فشار کمی نیاز دارد تا تبادل گاز در آن آسان شود. ریشه های گیاه به انتقال مداوم دی اکسید کربن و اکسیژن به سطح و از سطح نیاز دارند. پوکه به دلیل خواص متخلخل آن کیفیت خاک را بهبود می بخشد. آب و گازها به راحتی از طریق منافذ منتقل می شوند. و مواد مغذی را می توان در سوراخ های میکروسکوپی ذخیره کرد. قطعات سنگ پوکه غیر آلی هستند و بنابراین تجزیه نمی شوند. و فشار کمی بر ریشه های درختان و گیاهان ایجاد می شود.

پوکه معدنی در زهکشی خاک


یکی دیگر از مزایای این سنگ های معدنی این است که قارچ ها یا حشرات را جذب یا میزبانی نمی کنند. زهکشی در باغبانی بسیار مهم است، زیرا شخم زدن سنگ پا بسیار آسان تر است.

استفاده از پوکه همچنین شرایط ایده آلی را برای رشد گیاهانی مانند کاکتوس ها و ساکولنت ها ایجاد می کند. زیرا باعث افزایش احتباس آب در خاک های شنی و کاهش تراکم خاک های رسی برای انتقال بیشتر گاز و آب می شود.
افزودن پوکه به خاک باعث بهبود و افزایش پوشش گیاهی می شود. زیرا ریشه های گیاه باعث پایداری شیب ها شده و در نتیجه به کاهش فرسایش کمک می کند. اغلب از پوکه معدنی در کنار جاده ها و گودال ها استفاده می شود. و معمولاً در زمین های چمن و گلف برای حفظ پوشش و صافی چمن استفاده می شود، که می تواند به دلیل ترافیک و فشار زیاد شل شود.

مجموعه پوکه سازه توزیع کننده و مرکز فروش پوکه معدنی، پوکه معدنی قروه، پوکه قروه و فروش سنگ پا و ارسال آن به سراسر ایران می باشد. برای اطلاع از قیمت پوکه معدنی، خرید پوکه معدنی، قیمت پوکه معدنی ۱۴۰۱، قیمت سنگ پا و خرید سنگ پا با ما در تماس باشید.

خواص شیمیایی پوکه معدنی


از نظر خواص شیمیایی، پوکه دارای pH خنثی است، اسیدی یا قلیایی نیست. در سال 2011، 16 درصد از سنگ معدنی استخراج شده در ایالات متحده برای اهداف باغبانی استفاده شد.

پوکه معدنی و خاصیت حاصلخیزی ان در مناطقی که به طور طبیعی به دلیل فعالیت آتشفشانی در خاک وجود دارد، کمک می کند. برای مثال، در کوه‌های جمز در نیومکزیکو، اجداد پوئبلوس‌ها روی «تکه‌های پوکه» پوکه‌ی ال کاجته مستقر شدند. که احتمالاً رطوبت بیشتری را حفظ می‌کردند و برای کشت ایده‌آل بودند.

فواید پوکه معدنی وخاصیت ان برای ساخت و ساز


پوکه معدنی و خاصیتهای ان که به طور گسترده ای برای ساخت بتن سبک و آجرهای عایق با چگالی کم استفاده می شود. کیسه های پر از این سنگ متخلخل به عنوان عایق خوبی عمل می کند.
یک نوع ریزدانه از پوکه به نام پوزولان به عنوان افزودنی در سیمان استفاده می شود. و با آهک مخلوط می شود تا بتن سبک، صاف و گچی مانند را تشکیل دهد. این نوع بتن در زمان رومیان مورد استفاده قرار می گرفت. مهندسان رومی از آن برای ساختن گنبدی عظیم برای پانتئون با مقادیر فزاینده ای از سنگ پا به بتن برای ارتفاعات بالاتر سازه استفاده کردند. همچنین معمولاً به عنوان مصالح ساختمانی برای بسیاری از قنات ها استفاده می شده است.

پوکه معدنی و بتن 


یکی از کاربردهای اصلی پوکه در حال حاضر در سرتاسر جهان، ساخت بتن است. این سنگ‌ها هزاران سال است که در مخلوط‌های بتن مورد استفاده قرار می‌گیرند. و هنوز هم در تولید بتن، به‌ویژه در مناطق نزدیک به محل رسوب این مواد آتشفشانی استفاده می‌شوند.
مطالعات جدید کاربرد گسترده پودر پوکه را در صنعت بتن ثابت کرده است. پوکه می تواند به عنوان یک ماده سیمانی در بتن عمل کند. و محققان نشان داده اند، که بتن ساخته شده با 50 درصد پودر پوکه می تواند به طور چشمگیری دوام را بهبود بخشد. و در عین حال انتشار گازهای گلخانه ای و مصرف سوخت فسیلی را کاهش دهد.

پوکه معدنی چیست؟

به زبان ساده، پوکه معدنی سنگی آتشفشانی است که از ماگمای خنک شده تشکیل میشود. با این حال، در اینجا اطلاعات بیشتری وجود دارد که می توانید در مورد شکل گیری این سنگ خاص بدانید.

کاربرد پوکه معدنی چیست؟

پوکه سنگی طبیعی است که کاربردهای عملی زیادی دارد. می توان آن را در قطعات بزرگ یا پودرهای ریز به دست آورد. امروزه از پوکه بیشتر بعنوان مصالح ساختمانی استفاده میکنند. همچنین به طور گسترده ای به عنوان یک ماده ساینده در تمیز کردن مواد برای استفاده شخصی و برای استفاده در اطراف خانه استفاده می شود. برای اطلاعات بیشتر مقاله کاربرد پوکه را مطالعه نمایید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 1

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

اسکرول به بالا