پوکه معدنی یا سنگ آتشفشانی

توسط : پوکه معدنی در تاریخ جمعه 22, آوریل 2022 دسته : مطالب
برچسب : , , ,

پوکه معدنی یک سنگ آتشفشانی با رنگ روشن و بسیار متخلخل است و ظاهری کف آلود دارد. خرد کردن سنگ پا به پودر ماده ای به نام پومزیت یا خاکستر آتشفشانی تولید می کند.


پوکه سنگی آذرینی است که با کاهش ناگهانی دمای ماگما و سرد شدن آن به وجود می آید.
اساساً پوکه یک کف جامد است. به قدری سبک است که روی آب شناور باشد تا زمانی که در آب فرو برود.
پوکه در سرتاسر جهان هر جا که فوران های آتشفشانی انفجاری رخ داده باشد، به وجو می آید. کشورهای تولیدکننده اصلی ایتالیا، ترکیه، روسیه، ایالات متحده و یونان هستند.

کاربردهای پوکه معدنی :


از کاربردهای پوکه می توان به ساخت شلوار جین، به عنوان ساینده، حفظ رطوبت در باغات، تصفیه آب و ساخت سیمان اشاره کرد.
پوکه و اسکوریا دو نوع سنگ آذرین هستند که شبیه هم هستند و معمولاً با هم اشتباه می شوند. اسکوریا یا “سنگ گدازه” زمانی تشکیل می شود که گازهای محلول در ماگما از محلول خارج می شوند و حباب هایی تولید می کنند که با سرد شدن سنگ مذاب شکل منجمد می کنند. اسکوریا نیز مانند پوکه حاوی وزیکول های متخلخل است. با این حال، دیواره های وزیکول آن ضخیم تر هستند. بنابراین، رنگ اسکوریا تیره تر (سیاه، قرمز مایل به بنفش، قهوه ای تیره) است.


پوکه چگونه تشکیل می شود؟

پوکه زمانی تشکیل می‌شود که سنگ مذاب بسیار داغ و فشرده از یک آتشفشان فوران کند. گازهای حل شده در ماگما (عمدتاً آب و دی اکسید کربن) هنگامی که فشار ناگهانی کاهش می یابد، حباب ایجاد می کند، به همان روشی که حباب های دی اکسید کربن هنگام باز کردن یک نوشابه تشکیل می شود. ماگما به سرعت سرد می شود و کف جامد تولید می کند.

پومزیت را می توان با خرد کردن پوکه تولید کرد، به طور طبیعی نیز وجود دارد. هنگامی که ماگمای حاوی غلظت بالایی از گازهای محلول به طور ناگهانی فشار را کاهش داده و سرد می شود، پومیسیت ریزدانه تشکیل می شود.

ترکیب پوکه


پوکه آنقدر سریع تشکیل می‌شود که اتم‌های آن فرصتی برای سازماندهی به کریستال ندارند. گاهی اوقات کریستال ها در سنگ پا وجود دارند، اما بیشتر ساختار بی شکل است و در نتیجه یک شیشه آتشفشانی به نام کانی ایجاد می شود.
پوکه از سیلیکات ها و آلومینات ها تشکیل شده است. مواد سیلیکات و فلسیک ممکن است شامل ریولیت، داکتیت، آندزیت، فونولیت، پانتلیت، تراشه و (به طور معمول) بازالت باشد.

پوکه معدنی یا سنگ آتشفشانی

خواص پوکه معدنی یا سنگ آتشفشانی


پوکه در رنگ های متنوعی وجود دارد، تقریبا همیشه رنگ پریده تر است. پوکه در رنگ هایی شامل سفید، خاکستری، آبی، کرم، سبز و قهوه ای وجود دارد. منافذ یا وزیکول در سنگ به دو شکل است. برخی از وزیکول ها تقریبا کروی هستند، برخی دیگر لوله ای هستند.
شاید مهمترین ویژگی پوکه، چگالی کم آن باشد. پوکه به قدری سبک است که روی آب شناور می شود تا زمانی که وزیکول های آن پر شود و در نهایت غرق می‌شود. قبل از غرق شدن، پوکه می تواند سال ها شناور باشد و به طور بالقوه جزایر شناور بزرگی را تشکیل دهد. قایق های پوکه حاصل از فوران آتشفشان کراکاتوآ در سال 1883 حدود 20 سال است که بر روی آب شناور بودند. وجود پوکه بر روی آب حمل و نقل را مختل می کند و در گسترش موجودات دریایی به مکان های جدید مهم است.

استفاده از پوکه


پوکه در محصولات روزمره یافت می شود و کاربردهای تجاری زیادی دارد. سنگ پا به عنوان لایه بردار شخصی پوست استفاده می شود. شلوار جین استون شسته شده با سنگ پا درست می شود. یونانی ها و رومی ها برای از بین بردن موهای زائد، سنگ ها را روی پوست خود می مالیدند. از آنجایی که سنگ ها آب را حفظ می کنند، در باغبانی برای پرورش کاکتوس ها و ساکولنت ها ارزش زیادی دارند.
پوکه آسیاب شده به عنوان یک ماده ساینده در خمیر دندان، پولیش های دندانی و پاک کن های مدادی استفاده می شود. برخی از انواع پودر حمام غبار چینچیلا از پودر پوکه تشکیل شده است. این پودر همچنین برای تولید سیمان، فیلتر کردن آب و حاوی نشت مواد شیمیایی استفاده می شود.


پوکه را از کجا پیدا کرد

هر فوران آتشفشانی شدید می تواند پوکه تولید کند، بنابراین در سراسر جهان یافت می شود. در ایتالیا، ترکیه، یونان، ایران، شیلی، سوریه، روسیه و ایالات متحده استخراج می شود. ایتالیا و ترکیه در سال 2011 به ترتیب 4 میلیون تن و 3 میلیون تن استخراج کردند.

فرق بین پوکه و سنگ های آذرین

پوکه معدنی سنگی آذرین با بافت اسفنجی میباشد که عمدتاً از گاز تشکیل شده است. معمولاً عمدتاً از رشته های موازی با حفره های متناوب تشکیل شده است که ساختاری شکننده را تشکیل می دهند.
در خصوص فرق بین پوکه و سنگ های آذرین باید گفت که پوکه نوعی سنگ آذرین سطحی است.

پوکه معدنی و خاصیتهای آن

پوکه معدنی سنگی طبیعی است که خاصیت و کاربرد عملی زیادی دارد. می توان آن را در قطعات بزرگ یا پودرهای ریز به دست آورد. پوکه معدنی و خاصیتهای بی شماری دارد. ازجمله میتوان استفاده بیشتر منابع پوکه در جهان در مصالح ساختمانی ، همچنین به طور گسترده ای به عنوان یک ماده ساینده در تمیز کردن مواد برای استفاده شخصی و برای استفاده در اطراف خانه استفاده می شود.


پوکه معدنی

قروه پوکه سازه تلفن : 09183776025

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code