پوکه معدنی و خاصیت‌های آن

توسط : پوکه معدنی در تاریخ سه‌شنبه 12, آوریل 2022 دسته : مطالب
برچسب : , , ,

پوکه معدنی سنگی طبیعی است که خاصیت و کاربرد عملی زیادی دارد. می توان آن را در قطعات بزرگ یا پودرهای ریز به دست آورد. پوکه معدنی و خاصیتهای بی شماری دارد. ازجمله میتوان استفاده بیشتر منابع پوکه در جهان در مصالح ساختمانی ، همچنین به طور گسترده ای به عنوان یک ماده ساینده در تمیز کردن مواد برای استفاده شخصی و برای استفاده در اطراف خانه استفاده می شود.
پوکه سنگی آتشفشانی است که هنگام بیرون ریختن گدازه های با محتوای آب و گاز زیاد از آتشفشان تولید می شود. کانی سبک و سنگی در نتیجه سرد شدن و انجماد گدازه به وجود می آید. سنگ های پوکه با حباب های ریز گاز پر شده اند. گدازه ای که به جای پوکه، سریعتر به شکل شیشه ای آتشفشانی سخت می شود.
پوکه معمولاً رنگ روشنی دارد و سیلیس زیاد، آهن و منیزیم کمی دارد. پوکه به اندازه‌ای سبک است که روی آب شناور شود، اما وقتی زیر آب می‌رود، فرو می‌رود و غرق میشود. اصطلاح پوکه معمولاً به سنگ های سنگ پا اطلاق می شود. پومیسیت یک نوع ریز دانه از سنگ پا است که در حضور سطوح بالاتر گاز تشکیل می شود.

پوکه معدنی و خاصیت‌های آن

تشکیل پوکه معدنی و خاصیت ان درباغبانی

خاک خوب به آب کافی و بارگیری مواد مغذی و همچنین فشار کمی نیاز دارد تا تبادل گاز در آن آسان شود. ریشه های گیاه به انتقال مداوم دی اکسید کربن و اکسیژن به سطح و از سطح نیاز دارند. پوکه به دلیل خواص متخلخل آن کیفیت خاک را بهبود می بخشد. آب و گازها به راحتی از طریق منافذ منتقل می شوند. و مواد مغذی را می توان در سوراخ های میکروسکوپی ذخیره کرد. قطعات سنگ پوکه غیر آلی هستند و بنابراین تجزیه نمی شوند. و فشار کمی بر ریشه های درختان و گیاهان ایجاد می شود.

پوکه معدنی در زهکشی خاک


یکی دیگر از مزایای این سنگ های معدنی این است که قارچ ها یا حشرات را جذب یا میزبانی نمی کنند. زهکشی در باغبانی بسیار مهم است، زیرا شخم زدن سنگ پا بسیار آسان تر است.

استفاده از پوکه همچنین شرایط ایده آلی را برای رشد گیاهانی مانند کاکتوس ها و ساکولنت ها ایجاد می کند. زیرا باعث افزایش احتباس آب در خاک های شنی و کاهش تراکم خاک های رسی برای انتقال بیشتر گاز و آب می شود.
افزودن پوکه به خاک باعث بهبود و افزایش پوشش گیاهی می شود. زیرا ریشه های گیاه باعث پایداری شیب ها شده و در نتیجه به کاهش فرسایش کمک می کند. اغلب از پوکه معدنی در کنار جاده ها و گودال ها استفاده می شود. و معمولاً در زمین های چمن و گلف برای حفظ پوشش و صافی چمن استفاده می شود، که می تواند به دلیل ترافیک و فشار زیاد شل شود.

خواص شیمیایی پوکه


از نظر خواص شیمیایی، پوکه دارای pH خنثی است، اسیدی یا قلیایی نیست. در سال 2011، 16 درصد از سنگ معدنی استخراج شده در ایالات متحده برای اهداف باغبانی استفاده شد.

پوکه معدنی و خاصیت حاصلخیزی ان در مناطقی که به طور طبیعی به دلیل فعالیت آتشفشانی در خاک وجود دارد، کمک می کند. برای مثال، در کوه‌های جمز در نیومکزیکو، اجداد پوئبلوس‌ها روی «تکه‌های پوکه» پوکه‌ی ال کاجته مستقر شدند. که احتمالاً رطوبت بیشتری را حفظ می‌کردند و برای کشت ایده‌آل بودند.

فواید پوکه معدنی وخاصیت ان برای ساخت و ساز


پوکه معدنی و خاصیتهای ان که به طور گسترده ای برای ساخت بتن سبک و آجرهای عایق با چگالی کم استفاده می شود. کیسه های پر از این سنگ متخلخل به عنوان عایق خوبی عمل می کند.
یک نوع ریزدانه از پوکه به نام پوزولان به عنوان افزودنی در سیمان استفاده می شود. و با آهک مخلوط می شود تا بتن سبک، صاف و گچی مانند را تشکیل دهد. این نوع بتن در زمان رومیان مورد استفاده قرار می گرفت. مهندسان رومی از آن برای ساختن گنبدی عظیم برای پانتئون با مقادیر فزاینده ای از سنگ پا به بتن برای ارتفاعات بالاتر سازه استفاده کردند. همچنین معمولاً به عنوان مصالح ساختمانی برای بسیاری از قنات ها استفاده می شده است.

پوکه معدنی و بتن


یکی از کاربردهای اصلی پوکه در حال حاضر در سرتاسر جهان، ساخت بتن است. این سنگ‌ها هزاران سال است که در مخلوط‌های بتن مورد استفاده قرار می‌گیرند. و هنوز هم در تولید بتن، به‌ویژه در مناطق نزدیک به محل رسوب این مواد آتشفشانی استفاده می‌شوند.
مطالعات جدید کاربرد گسترده پودر پوکه را در صنعت بتن ثابت کرده است. پوکه می تواند به عنوان یک ماده سیمانی در بتن عمل کند. و محققان نشان داده اند، که بتن ساخته شده با 50 درصد پودر پوکه می تواند به طور چشمگیری دوام را بهبود بخشد. و در عین حال انتشار گازهای گلخانه ای و مصرف سوخت فسیلی را کاهش دهد.

ساخت دارو با پوکه معدنی

ساخت دارو با پوکه معدنی ، استخراج پوکه معدنی فرایندی سازگار با محیط زیست است که در مقایسه با سایر روش های استخراج معادن انجام می شود زیرا صخره آذرین به صورت جمع سست در سطح زمین قرار می گیرد.

پوکه معدنی و رابطه آن با باغبانی

خاک خوب به آب کافی و بارگیری مواد مغذی و همچنین تراکم کمی نیاز دارد تا امکان تبادل آسان گازها فراهم شود. ریشه گیاهان نیاز به انتقال مداوم دی اکسید کربن و اکسیژن به داخل و از سطح آن دارد. پوکه معدنی به دلیل داشتن خواص متخلخل، کیفیت خاک را بهبود می بخشد آب و گازها به راحتی از طریق منافذ قابل حمل می باشند و مواد مغذی در سوراخ های میکروسکوپی قابل ذخیره هستند


پوکه معدنی

قروه پوکه سازه تلفن : 09183776025

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code